Сёньня "Чорны сьпіс" дапоўніўся імёнамі асобамі, які прымалі ўдзел у рэпрэсіях супраць грамадскіх актывістаў на Берасьцейшчыне

2006 2006-04-04T10:00:00+0300 1970-01-01T03:00:00+0300 be Праваабарончы цэнтр «ВЯСНА» Праваабарончы цэнтр «ВЯСНА»
Праваабарончы цэнтр «ВЯСНА»

БЕРАСЬЦЕ

П-к Карпінчык Юрый Міхайлавіч
(Карпинчик Юрий Михайлович) начальнік Ленінскага РАЎС г.Брэста, падпісваў сфабрыкаваныя м-рам Вайтовічам справы для перадачы іх на разгляд судоў. Пасьля адбываньня безпадстаўных пакараньняў палітычнымі зняволенымі, праводзіў з імі “прафіляктычныя размовы” аб недапушчальнасьці парушэньня Беларускага заканадаўства. На асабісты загад затачаў пад варту сябраў апазыцыі.

М-р Вайтовіч Генадзій Васілевіч
(Войтович Генадий Васильевич) намесьнік начальніка Ленінскага РАЎС г.Брэста, рыхтаваў ілжесьведкаў з асяроддзя супрацоўнікаў МУС, аддаваў распараджэньні падначаленым на каго з сябраў апазыцыі “фабркаваць” справы для разгляду ў судах. Пасьля адбываньня безпадстаўных пакараньняў палітычнымі зняволенымі, праводзіў з імі “прафіляктычныя размовы” аб недапушчальнасьці парушэньня Беларускага заканадаўства, без санкцыі пракурора праводзій выемку інфармацыі з электронных носьбітаў, якія належалі затрыманым, з мэтай знішчэньня рэчавых доказаў аб парушэньні беларускага заканадаўства супрацоўнікамі МУС, а таксама пошуку кампрамату на сябраў апазыцыі.

Супрацоўнікі Ленінскага РАЎС г.Брэста, якія ілжесьведчылі ў судзе супроць актывістаў выбарчых штабоў кандыдатаў у прэзідэнты А.Мілінкевіча і А.Казуліна:
Цандо Д.І. (Цандо Д.?#152;.) (агаварыў 2 актывістаў)
Бажко А.М. (Божко А.М.) (агаварыў 2 актывістаў)
Ламбін А.А. (Ламбин А.А.) (агаварыў 2 актывістаў)
Сакалоўскі В.М. (Соколовский В.М.) (агаварыў 2 актывістаў)
Данілюк В.В. (Данилюк В.В.) (агаварыў 3 актывістаў)
Вялічка Д.М. (Величко Д.М.) (агаварыў 2 актывістаў)
Ляшко В.Ю. (Ляшко В.Ю.) (агаварыў 2 актывістаў)
Якімашко В.Н. (Якимашко В.Н.)
Казлоў Р.І. (Козлов Р.?#152;.)
Шутаў В.В. (Шутов В.В.)
Бародзік С.Б. (Бородик С.Б.)
Калюшык В.С. (Калюшык В.С.)
Мыкуш А.В. (Мыкуш А.В.)
Фанаскоў В.М. (Фанасков В.М.)
Бойка С.П. (Бойко С.П.)
Байко О.М. (Байко О.М.)

Маркевіч С.І. (Маркевич С.?#152;.)

Супрацоўнікі Маскоўскага РАЎС г.Брэста, якія ажыцьцяўлялі перасьлед апазыцыйна настроеных грамадзян:
Сцепусюк Ю.М. (Степусюк Ю.М.)
Сямёнаў А.А. (Семёнов А.А.)

Супрацоўнікі БДПС ДАІ, якія ілжесьведчылі ў судзе супроць актывістаў выбарчага штабу кандыдата ў прэзідэнты А.Мілінкевіча:
Дземідзюк В.І. (Демідюк В.?#152;.)
Кулічык А.К. (Куличик А.К.)
Аўдзеюк С.М. (Авдеюк С.М.)

Суддзі суда Ленінскага раёну г.Брэста, якія праігнаравалі доказы абароны і вынеслі неабгрунтаваныя пакараньні ў змове з супрацоўнікамі выканаўчай улады і МУС:
Назаранка Л.І. (Назаренко Л.?#152;.) (засудзіла 4 актывістаў)
Васілюк А.А. (Василюк А.А.) (засудзіў 2 актывістаў)
Крэмянеўская С.Б. (Кременевская С.Б.)
Ілюшына С.А. (?#152;люшина С.А.)
Беразюк С.А. (Березюк С.А.)
Сурма Н.М. (Сурма Н.М.)
Суддзі суда Маскоўскага раёну г.Брэста, якія праігнаравалі доказы абароны і вынеслі неабгрунтаваныя пакараньні ў змове з супрацоўнікамі выканаўчай улады і МУС:
Вакульчык Е.Л. (Вакульчик Е.Л.) (засудзіў 3 актывістаў)

Філімонава Анна Паўлаўна, старшыня выбарчай камісіі 19 участка Ленінскага раёну г.Брэста, ілжэсьведчыла супраць назіральніка Еўціфеева Сяргея Рыгоравіча: “Чапляўся да выбаршчыкаў, лаяўся матам, перашкаджаў у працы выбкамісіі”, на судзе суддзя Назаранка.

ПІНСК

Супрацоўнік Пінскага ГАЎС, які ілжесьведчыў у судзе і сфабрыкаваў абвінавачаньне супроць актывіста выбарчага штабу кандыдата ў прэзідэнты А.Мілінкевіча:
Ст. л-т Кахнюк Сяргей (Кохнюк Сергей)

Суддзя суда Пінскага раёну і г.Пінска, які праігнаравааў доказы абароны і вынес неабгрунтаванае пакараньне ў змове з супрацоўнікамі выканаўчай улады і МУС:
Стасевіч Н.В. (Стасевич Н.В.)

ДРАГІЧЫН
Старшыня суду Драгічынскага раёну, які выносіць неабгрунтаваныя пакараньні ў змове з супрацоўнікамі выканаўчай улады і МУС апазыцыйна настроеным грамадзянам:
Статкевіч Л.А. (Статкевич Леонтий Александрович)

Супрацоўнікі Драгічынскага РАЎС, якія ілжесьведчылі ў судзе супроць актывіста выбарчага штабу кандыдата ў прэзідэнты А.Мілінкевіча:
Ківель В.Н. (Кивель В.Н.)
Брэнько А.В. (Бренько А.В.)

МЕНСК

Супрацоўнікі МУС, якія выконваюць злачынныя загады па палтычным перасьледзе апазыцыйна настроеных грамадзян:
Гушка Д.М. (Гушка/Гушок Д.М.), супрацоўнік міліцыі ПМСН ГУВД
Мінгарвыканкаму
Алякшкевіч А.В. (Алекшкевіч А.В.), супрацоўнік міліцыі ПМСН ГУВД
Мінгарвыканкаму
Макась (Макась) супрацоўнік міліцыі Кастрычніцкага
РАЎС г.Менску
Багданаў (Богданов) супрацоўнік міліцыі Кастрычніцкага
РАЎС г.Менску
Суддзі:
Маўчан В.М. (Молчан В.М), суддзя Заводскага раёну г. Менску
Пратасавіцкая (Протосовіцкая Н.В.) суддзя Кастрычніцкага раёну
Натальля Уладзіміраўна г. Менску

Апошнія навіны

слухаць Радыё рацыя Міжнародная федэрацыя правоў чалавека Беларуская Інтэрнэт-Бібліятэка КАМУНІКАТ Грамадзкі вэб-архіў ВЫТОКІ Антидискриминационный центр АДЦ 'Мемориал' Prava-BY.info Беларускі Праўны Партал Межрегиональная правозащитная группа - Воронеж/Черноземье
Московская Хельсинкская группа
Молодежное Правозащитное Движение
amnesty international