УВАГА: Калі вашыя родныя, сябры ці знаёмыя асуджаныя і знаходзяцца ў сьпецпрыёмніку-разьмеркавальніку, а вы хочаце перадаць ім харчовыя перадачы, гігіенічныя прылады і цёплыя рэчы, зьвяртайцеся па дапамогу па тэлефоне 231 08 44 Увага: тэл. сьпецпрыёмніка-разьмеркавальніка на вул. Акрэсьціна, дзе могуць знаходзіцца вашыя родныя 270-91-42 Калі ў вас няма інфармацыі, дзе знаходзяцца вашы родныя тэл. МВД 229-40-82

2006 2006-03-21T10:00:00+0200 1970-01-01T03:00:00+0300 be Праваабарончы цэнтр «ВЯСНА» Праваабарончы цэнтр «ВЯСНА»
Праваабарончы цэнтр «ВЯСНА»

Учора ў судзе Маскоўскага раёну былі асуджаныя
18 чалавек. Тэл старшыні суда 2-77-02-35 (Тамара Васільеўна). Інфармацыю даюць, калі называеш канкрэтнае прозьвішча.

Зараз у судзе Савецкага раёну адбываюцца суды па справах:

22 сакавіка Суд Савецкага раёну Дарафейчук ?#152;рына (арт 156), Дынько Андрэй (156), Кавалёва Анастасія (156), Амелін Аляксей (156 -- 10 сутак ). Вінакураў Андрэй (167, 1), Захарэвіч (156), Браднеўскі Валеры (156), Ямкавой Уладзімір (167), Парахімовіч Вадзім (167), Арцёменка Канстанцін (167)

АРЫШТАВАНЫМ МОЖНА ПЕРАДАВАЦЬ:
1. Гігіенічныя прылады (зубная паста, шчотка, мыла, кароткія рушнікі, сурвэткі і.г.д)
2. Прадукты харчаваньня:
1. каўбаса сухая (парэзаць на кавалкі) -- 1-2 палкі,
2.сала (парэзаць на кавалкі) -- 0,5 кг.
3.яблыкі -- 1,5 кг.,
4. мандарыны -- 1 кг.,
5.мінеральная вада -- 2 л.,
6.сок у пакетах -- 2 шт.
7.Цыбуля -- 5 шт.
8. Часнок -- 5 галовак
9. цукеркі россыпам без абгортак -- 0,5 кг.
10. Лімоны -- 5 шт.
11. Пячэньне -- 0,5 кг.
11. Цыгарэты без фільтра (альбо з адламаным фільтрам)
12. Газеты
13. Цёплыя рэчы (світэра, шкарпэткі, трусы, спартовыя штаны, куртка, на якой спаць, куртка, каб накрывацца.)

Увага: Утрыманьне ў сьпецпрыёмніка каштуе 4 тыс. 660 бел рублёў за 1 суткі (грошы уносяцца ў бухгалтэрыю сьпецпрыёмніка). Спатканьні ў сьпецпрыёмніку не дазволеныя.

21 сакавіка суды вынесьлі жорсткія рашэньні. Вядомыя наступныя вынікі судоў:
1.Сокал Сьвятаслаў 10 сутак (арт. 156, дро бнае хуліганства,суд Цэнтральнага раёну, суддзя Аляксей Бычко па арт. 156 КаАП (дробнае хуліганства
2.Сцяпанаў Аляксей, грамадзянін Расіі 10 сутак (арт. 156, дробнае хуліганства) суд Цэнтральнага раёну, суддзя Аляксей Бычко па арт. 156 КаАП (дробнае хуліганства)
3. Дзюба Дзяніс 10 сутак (арт. 156, дробнае хуліганства), суд Цэнтральнага раёну, суддзя Аляксей Бычко па арт. 156 КаАП (дробнае хуліганства)
4. Пажараў Данііл, 10 сутак (167.1 -- несанкцыянаваная акцыя, суд Кастрычніцкага раёну, суддзя Пратасавіцкая)
5. Дземчанка Вольга (журналіст газета "Однако") -- штраф 20 базавых велічынь, Кастрычніцкі суд, г. МІнска суддзя Пратасавіцкая, адвакат Дарына Гулюта
7. Хома Тацяна -- 10 сутак, арт. 167.1 (удзел ў несанкцыянаванай акцыі) суддзя Лебедзь Партызанскага раёна (Сямашка 33, дом Правасуддзя
8. Гец – 10 сутак (Партызанскі)
9. Лугін Сяргей – 7 сутак
10. Ляхава 10 сутак
11. Пінчук Віктар – 10 сутак
12. Пажарава – 10 сутак
13. Каўбаска Валеры – 10 сутак
14. Лугіна – 10 сутак
15. Ляхава – 10 сутак
16. Мазынскі Валеры – 10 сутак (Ленінскі суд)
17. Гаўрылаў Алег – 10 сутак (Ленінскі суд)
18. Маліноўскі Лявон – 10 сутак (Ленінскі суд)
19. Бабіцкі Сяргей -- 10 сутак (Кастрычніцкі, суддзя Германовіч)
20. Малаш Андрэй -- 12 сутак (Партызанскі)
Паступіла інфармацыя, што частку затрыманых вязуць у суд Цэнтральнага раёну (на Багдановіча 10) і ў суд Савецкага раёну (Лагойскі тракт 3)
22. Лябедзька Анатоль -- 15 сутак суд Ленінскага раёну
23. Янукевіч Аляксей --12 сутак (суд Цэнтральнага раёну)
24. Чарных Вольга -- 10 сутак (суд Цэнтральнага раёну)
25. Церашкоў Андрэй -- 10 сутак (суд Цэнтральнага раёну)
26. Дзенісевіч Андрэй -- 10 сутак (суд Цэнтральнага раёну)
27. Сідун Юры -- 10 сутак (суд Цэнтральнага раёну)
28. Кострычаў --10 сутак (суд Цэнтральнага раёну)
29. Легіза Кацярына -- 3 сутак
30. Грабавы Уладзіслаў -- 15 сутак
31. Кардаш С -- 10 сутак
32. Алейнік Віталь -- 10 сутак (Кастпрыніцкі суд, суддзя Германовіч)
33. Грыбовіч Уладзімір -- 10 сутак (Кастрычніцкі суд, суддзя Германовіч)
34. Анушкевіч -- 10 сутак Кастрычніцкі суд, суддзя Германовіч)
35. Лучына -- 10 сутак (Кастрычніцкі суд, суддзя Пратасавіцкая)
36. Чавусаў Юры -- 10 сутак
37. Аляксандр Дабравольскі - 10 сутак (Суд Фрунзенскага райну)
38. Кузьміч Вольга -- 10 сутак, суд Партызанскага раёна (Сямашка 33, дом Правасуддзя
39. Жлутка Алег -- 15 сутак (суд Фрунзенскага раёну)
40. Дзенісевіч Андрэй -- 15 сутак (суд Фрунзенскага раёну)
41. Жароў Уладзімір -- 15 сутак (Маскоўскаі суд)
42. Буклей Аляксей -- 10 сутак
43.Руткоўскі Канстанцін --10 сутак
44. Віталь Алейнік -- 10 сутак
45. Усьцінаў -- 15 сутак
46.Тоўсцік Мікалай -- 10 сутак Ленінскі суд
47. Цярэшчанка Пётр -- 15 сутак
48. Лук'янчык Арцём -- 10 стак (Маскоўскі суд)
49. Дзюк Юры -- 10 сутак (Цэнтральны суд)
50. Аніскевіч Кацярына -- 10 сутак (Фрунзенскі)
51. Бірук Яўген -- 10 сутак
52. Рэшэтоўскі Ільля -- 10 сутак
53. Кухарава Ганна - 3 сутак
54 Кішкурна Уладзімір -- 1 суткі
55. Золатаў Арцём -- 10 сутак
56. Шыловіч Алесь -- 10 сутак
57. Хандзюнь Рома -- 10 сутак
58. Раманішка Віктар -- 10 сутак
59. Віктаровіч Канстанцін -- 15 сутак
60. Парахімовіч Паліна -- 10 сутак (Цэнтральны суд)
61. Гулько Антаніна -- 10 сутак
62. Чыкалаў Канстанцін -- 10 сутак
63. Шэлег Дзяніс -- 10 сутак
64. Маклакава Вольга -- 15 сутак
65. Пуставалава Кацярына -- 10 сутак
66. Казак Уладзімір -- 10 сутак


Сьпіс затрыманых (удакладняецца)

1. Дынько Андрэй (рэдактар Нашай Нівы), затрыманы 21 сакавіка, калі вёз ежу на плошчу
2. Сокал Святаслаў затрыманы 20, асуджаны 21 сакавіка 10 сутак (арт. 156, дробнае хуліганства суд Цэнтральнага раёну, судззя Аляксей Бычко)
3. Сцяпанаў Аляксей, грамадзянін Расіі, асуджаны 21 сакавіка на 10 сутак (арт. 156, дробнае хуліганства суд Цэнтральнага раёну, судззя Аляксей Бычко)
4. Дзюба Дзяніс, затрыманы 20, асуджаны 21 сакавіка на 10 сутак (арт. 156, дробнае хуліганства, суд Цэнтральнага раёну, судззя Аляксей Бычко)
5. Міхноў Сяргей, затрыманы 20 сакавіка на Кастрычніцкай плошчы (зьбіты)
6. Кішкурна Уладзімір
7. Лукін Сяргей
8. Мазынскі
9. Янукевіч Аляксей
10. Гурневіч Зьміцер
11. Бірук Яўген
12. Рэшытоўскі Ільля
13. Буклей Аляксей
14. Касьпер Юлія
15. Кухарава Анна
16. Касько Сяргей
17. Жлутка Алег
18. Чавусаў Юры
19. Сюдак Зьміцер
20. Хілько Зьміцер (зьбілі 20 сакавіка, аформілі пратакол па арт. 156, адпусьцілі)
21. Табoліч Алесь (зьбілі 20 сакавіка, аформілі пратакол па арт. 156, адпусьцілі)
22. Хома Тацяна
23.Лябедзька Анатоль
24. Дабравольскі Аляксандр
25. Парахімовчі Паліна
26. Сідун Юры
27. Кузьміч Вольга
28. Федаровіч Дзьмітры
29. Віктаровіч Канстанцін
30. Маліноўскі Лявонцій
31.Чарных Вольга
32. Алейнік Юры
33. Лугін (Кастрычніцкі суд)
34. Пінчук (Кастрычніцкі суд)
35. Пажараў (Кастрычніцкі суд)
36. Дземчанка (Кастрычніцкі суд)
37. Калбаска (Кастрычніцкі суд)
38. Лучын (Кастрычніцкі суд)
39. Ляхаў (Кастрычніцкі суд)
40. Пашкевіч Алесь (затрыманы ноччу са Звонам Свабоды, пртрымалі ноч і адпусіці, звон забралі)
41. Шатэрнік Аляксей (затрыманы ноччу са Звонам Свабоды, пртрымалі ноч і адпусіці, звон забралі)
42. Рудкоўскі Канстанцін
43. Касько Александр, 20 сакавіка зьбілі, забралі пашпарт і адпусьцілі
44. Церашэнкаў Пётр
Хома Тацяна суддзя Лебедзь Партызанскага раёна (Сямашка 33, дом Правасуддзя
45. Кішкурна Уладзімір суддзя Лебедзь Суд Партызанскага раёна (Сямашка 33, дом Правасуддзя
46.Чавусаў Юры суддзя Лебедзь Суд Партызанскага раёна (Сямашка 33, дом Правасуддзя
47.Ражкоў суддзя Лебедзь Суд Партызанскага раёна (Сямашка 33, дом Правасуддзя
48. Грабавы Уладзімір -- суддзя Лебедзь Суд Партызанскага раёна (Сямашка 33, дом Правасуддзя
49.Сцепанцоў -- суддзя Лебедзь Суд Партызанскага раёна (Сямашка 33, дом Правасуддзя
50. Сцяпанаў Андрэй
51.Сцяпанаў Сяргей
50.Усцінаў Барысёнак Суд Партызанскага раёна (Сямашка 33, дом Правасуддзя
51.Легеза Кацярына Суд Партызанскага раёна (Сямашка 33, дом Правасуддзя
52.Кузьміч Вольга -- Суд Партызанскага раёна (Сямашка 33, дом Правасуддзя
53.Вайда Раман -- суддзя Дземінская Суд Партызанскага раёна (Сямашка 33, дом Правасуддзя
54.Бірук Яўген -- судззя Дземінская Суд Партызанскага раёна (Сямашка 33, дом Правасуддзя
55. Жаўток 00 суддзя Дземінская Суд Партызанскага раёна (Сямашка 33, дом Правасуддзя
56.Шаўчук -- судззя Мікалай Трубнікаў Трубнікаў Суд Партызанскага раёна (Сямашка 33, дом Правасуддзя
57.Гурко -- суддзя Мікалай Трубнікаў Суд Партызанскага раёна (Сямашка 33, дом Правасуддзя
58.Вехтаровіч суудзя Мікалай Трубнікаў Суд Партызанскага раёна (Сямашка 33, дом Правасуддзя
58. Гулько Антаніна
59. Чыкалаў Канстанцін
60. Дудановіч Пётр
61. Кавалёва Наста затрыманая 21 сакавіка
62. Золатаў Арцём
63. Валяеў Аляксей
64. Шаўчэнка Дзьмітры
65. Астраверхаў Валеры (затрыманы 21 сакавіка)
66. Кавалёва Наста (затрыманы 21 сакавіка)
67. Кульбіцкі Ільля (затрыманы 21 сакавіка)
68. Жараў Уладзімір (затрыманы 21 сакавіка)
69. Мяцельскі Мікалай (затрыманы 21 сакавіка)
70. Лычакаўка Аляксандр (затрыманы 21 сакавіка)
71.Паходня Сяргей (затрыманы 21 сакавіка)
72.Александровіч Вадзім (затрыманы 21 сакавіка)
73. Папокоў Лёша, непаўнагадовы (затрыманы 21 сакавіка)
74. Вінаградаў Юры (затрыманы 21 сакавіка)
75. Марчык Сяргей (затрыманы 21 сакавіка)
76. Кучвальскі Ўладзімір
77. Мядзьведзева Лена
78. Уласаў Міхаіл (затрыманы 21 сакавіка)
79. Церашкоў Пётр
80. Церашкова Ганна (адпусьцілі)
80.Тоўсьцік Мкалай
81. Тоўсьцік Тамара (адпусьцілі, выпіслаі павестку)
82.Лук'янчяык Арцём
83. Жаніхоў Іван
84. Хаменок Віктар
85. Чыкалаў
86. Усьцінаў
87. Малаш
88. Кепікава
89. Зуеў Андрэй
90. Буракоў Аляксандр
91. Галіноўскі Дзьмітры
92. Серабракоў Сяргей
93. Савенкова Анна
94. Бабіцкі Іван
95. Бабіцкая Святлана

Многія затрыманыя ўдзельнікі акцыі маюць патрэбу ў медыцынскай дапамозе. Як стала вядома Праваабарончаму цэнтру Вясна, у суд Кастрычніцкага раёну (дзе таксама судзяць удзельнікаў акцыі) выклікалі Хуткую дапамогу. Але адмовіліся паведаміць для каго. Затрымана 108 чалавек удзельнікаў акцыі і тых, хто прыносіў ежу і рэчы. Пра гэта ў Праваабарончы цэнтр Вясна паведаміў Аляксей Янукевіч (давераная асоба Аляксандра Мілінкевіча), які таксама арыштаваны.

Апошнія навіны

слухаць Радыё рацыя Міжнародная федэрацыя правоў чалавека Беларуская Інтэрнэт-Бібліятэка КАМУНІКАТ Грамадзкі вэб-архіў ВЫТОКІ Антидискриминационный центр АДЦ 'Мемориал' Prava-BY.info Беларускі Праўны Партал Межрегиональная правозащитная группа - Воронеж/Черноземье
Московская Хельсинкская группа
Молодежное Правозащитное Движение
amnesty international